Współczesne technologie budowlane zwracają uwagę na ekologię oraz pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Konsumenci coraz częściej dokonują świadomych wyborów materiałów do budowy swoich domów i starają się stawiać na te najzdrowsze. Drewno jest bowiem najbardziej ekologicznym materiałem budowlanym dostępnym na rynku, co sprawia że wykonane z niego budynki są niezwykle sprzyjającym miejscem do stałego zamieszkiwania przez ludzi.
Argumentów przemawiających za wyborem drewnianego domu szkieletowego jest naprawdę wiele, a poniżej najważniejsze z nich:
– krótki czas budowy niezależnie od pory roku – oszczędność pieniędzy
– energooszczędność – naturalnie lepsza termoizolacyjność, a w konsekwencji ekonomiczna eksploatacja

– łatwość prac modernizacyjnych
– doskonała akustyka
– ekologia – zdrowy mikroklimat i jego pozytywny wpływ na organizm ludzki.
Drewno jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych, a jego wytrzymałość potwierdzają stojące do dziś domy drewniane oraz inne konstrukcje budowane przed wiekami. Najlepszymi przykładami niech będą ponad trzystuletnia zabudowa portowa Bryggen w norweskim mieście Bergen czy ponad tysiącletnie świątynie zlokalizowane w Japonii.
Wbrew dominującej opinii, domy drewniane postawione we właściwy sposób i z odpowiednich materiałów, a także należycie eksploatowane nie ustępują trwałością domom murowanym nawet na krok.